Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

29 Ocak 2019
glsm
573 kez görüntülendi

Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Su vücudun dengeli çalışması için gerekli olan en temel yaşam kaynağımızdır. Fiziksel ve ruhsal sağlığın yegane kaynağı olan su vücuttaki birçok problemin aşılmasında etkilidir. Vücuttaki toksinlerin atılması, cildin kendini yenilemesi ve kilo verme gibi konularda önemli olan su tüketimi hayati önem taşıyor. Ancak çoğumuz yaz aylarında bol su tüketmeyi ihtiyaç olarak görürken, kışları neredeyse aklımıza dahi gelmiyor. Su içmenin faydaları nelerdir konumuzu okuduğunuzda belki de su içmenin önemi konusundaki fikriniz değişecektir. Bu nedenle suyun bedenimize, ruhumuza ve hayatımıza kattığı faydalardan bahsedeceğiz.

İnsan vücudunun %55-75’lik kısmını su oluşturmaktadır. Günlük olarak yeterli miktarda su tüketilmediğinde haliyle vücut doğal fonksiyonlarını yerine getirememektedir. Özellikle de en önemli organlarımızdan olan böbrek sağlığı için su tüketiminin ihmal edilmemesi gerekir. Vücudu susuz bıraktığınızda böbreklerde taş ve kum oluşması gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Gelelim hayat kaynağı olan suyun faydaları konusuna.

Düzenli Su İçmenin Faydaları

Su İçmenin Cilde Faydaları

Su cildi arındırma ve hücreleri yenilemede mucize olarak adlandırabileceğimiz bir ihtiyaçtır. Cildi pürüzsüzleştirme, siyah noktaları azaltma ve cilde daha canlı bir görünüm katma özelliği vardır. Su içmenin cilt için en önemli faydası yaşlanmayı ve yaşlanmaya bağlı oluşan kırışıklıkları önlemesidir. Su vücuttaki hücreleri onararak cilt esnekliğini artırmaya yarar. Pürüzsüz, canlı ve uzun yıllar genç görünen bir cilde sahip olmak için düzenli olarak günlük en az 1,5 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

Su İçmenin Vücuda Faydaları

Su içmenin sağlığa ve vücuda faydaları saymakla bitmez. Vücudu baştan aşağı onaran su, aynı zamanda sağlık açısından da çoğu rahatsızlığın ilacıdır. Bu nedenle suyun vücuda faydaları konusunda bilgili olarak su tüketimini ihmal etmemek önemlidir.

İşte suyun sağlığa inanılmaz faydaları;

 • Su eklem ağrılarını azaltmada etkilidir. Yetersiz su tüketimi eklem kayganlığını azaltarak eklem ağrılarına neden olmaktadır.
 • Su içmek zihinsel faaliyetlerin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar. Eksik su tüketimi kişide unutkanlık, sinirlilik, dikkatsizlik ve halsizliğe neden olmaktadır.
 • Özellikle hamilelik döneminde hem anne, hem de bebek için su tüketimi son derece önemlidir. Hamilelik döneminde yeterli su tüketmek kolay bir hamilelik geçirmeyi sağlar.
 • Birçok kişinin ortak problemi olan fazla kilolar için suyun önemi büyüktür. Su sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.
 • Yeterli miktarda su tüketmek ağız kokusunu önlemede yararlı olacaktır.
 • Her gün yeterli miktarda su tüketmek böbrek taşı ve kum gibi rahatsızlıkları önleyerek böbrek sağlığını koruyacaktır.
 • Vücuttaki kan dolaşımını hızlandırarak kalp ve damar sağlığını korur. Suyun sağlığa faydaları arasında kalp için etkisi belki de en önemlidir. Uzun ve sağlıklı bir ömür için sağlıklı bir kalp de kaçınılmazdır.
 • Yeterli su tüketimi midenin asit salgısını düzenleyerek reflü ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarını önlemeye yarar.
 • Su içmek vücuttan ödem ve toksinlerin atılmasında fayda sağlar. Bu sayede kilo verme sürecindeki en büyük destekçiniz su içmek olacaktır.

Uyandıktan Sonra Su İçmenin Faydaları

Doğanın bizlere sunduğu en güzel nimetlerden birisi sudur. Çoğumuz gün içerisinde 1 bardak su tüketmeyi dahi hatırlamazken birçok kişinin güne su içerek uyandığı gerçektir. Peki uyandıktan sonra su içmenin faydaları nelerdir? Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki güne 1 bardak su ile başlamak son derece faydalı. Özellikle de 1 bardak ılık limonlu su ile güne adım atmak bu faydayı daha da artırmaktadır. Gelelim uyandıktan sonra su içmenin faydalarına;

 • Güne su içerek başlamak metabolizmayı hızlandırmada ve vücudu hastalıklardan korumada etkilidir.
 • Gece boyu kendini yenileyen vücuttaki atık maddelerin idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlamak için uyanınca 1 bardak su içmeyi alışkanlık edinebilirsiniz.
 • Alkol ya da sigara kullananlar için uyanınca su içmek vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasında fayda sağlar.
 • Aç karnına en az 2 bardak su içerek cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Uyanında su içmek uzun yıllar genç görünen bir cilde sahip olmanızı etkiler.
 • Uyandıktan sonra su içmek vücuttaki tüm organların temizlenmesini ve yenilenmesini sağlar.
 • Aç karnına su içmek kilo vermede büyük destek sağlar.
 • Sabahları en az 1 bardak su içerek güne başladığınızda bağırsaklarınızı enfeksiyonlara karşı koruyabilirsiniz.

Su içmenin faydaları saymakla bitmez. Özellikle de ‘’Ben çok su tüketmem’’ diyenlerdenseniz gerek fiziksel, gerek ruhsal, gerekse, yaşamsal açıdan su tüketmenin şart olduğunu kabullenmelisiniz. Günlük olarak en az 8 bardak su tüketimi şart olmakla birlikte her bireyin kendi vücudu ve kilosuna göre tüketmesi gereken su miktarı da değişmektedir.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ!

YORUM YAP

E-Posta Yayınlanmayacaktır.