Sağlıklı Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

3 Şubat 2019
glsm
623 kez görüntülendi

Sağlıklı Beslenme İçin Yapılması Gerekenler

Uzun yıllar sağlıklı bir ömür geçirmeyi kim istemez ki? Bunun için yapılması gereken en önemli şey sağlıklı beslenmedir. Hayatın devamı için beslenme ve uyku ayrılmaz ikilidir. Ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenirseniz ömrünüz de o kadar uzun, sağlıklı ve huzurlu olacaktır. Düzensiz ve kötü beslenme şartlarının git gide yaygınlaştığı günümüzde sağlıklı beslenme için yapılması gerekenler konusunda bilinçli olmak son derece önemli. Siz de sofranıza koyduğunuz besinlerin kalitesine, beslenme düzeninize ve sağlıklı beslenme için gerekli kurallara dikkat edenlerdenseniz doğru yerdesiniz.

Beslenme her yaştan insan dikkat etmesi gereken bir konu. Hele ki düzensiz beslenme nedeniyle başta obezite olmak üzere birçok hastalığın yaygınlaştığı günümüzde bu konunun önemi daha da artmaktadır. Sağlıklı beslenmek için yoğun çaba harcamanıza, hayat koşullarınızı değiştirmenize ya da yüksek bir bütçeye ihtiyacınız yok. Günlük yaşamdaki beslenme tarzınızda ufak değişimler yaparak hem düzenli, hem de sağlıklı beslenmeyi başarabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Sağlıklı beslenme deyince aklınıza her öğünde kraliyet sofraları kurmak gelmesin. Her öğünde yeterli ve düzenli şekilde besin almak sağlıklı beslenme için en önemli kuraldır. Sağlıklı beslenme ile ilgili önerilerimizi zorunluluk olarak değil, yaşam şekli olarak görürseniz kendiniz için doğru hedeflere yönelebilirsiniz. İşte sizlere sağlıklı beslenme için öneriler;

Taze Sebze ve Meyve Tüketin

Vitamin, mineral ve posa açısından zengin bir beslenme için taze sebze ve meyvelerin tüketilmesi önemli. Özellikle mevsiminde yetişen sebze ve meyvelerin tüketimi konusunda hassas olmanızda fayda var. Her meyve ve sebzenin faydası ayrıdır. Bu nedenle öğünlerinizde değişik renk ve türlerde besinlere yer vermeye çalışın.

Tahıl Ürünleri Tüketin

Uzun süre tokluk hissi sağlayan ve kan şekerini dengede tutarak birçok hastalığa karşı koruyan tam taneli tahıl ürünlerini tüketin. Tam taneli tahıllar bağırsakta sindirimi kolay olması açısından da özellikle kilo kontrolü sağlamada faydalıdır.

Lifli Gıdalar Tüketin

Düşük yağ ve enerji içeren lifli gıdalar yoğun şekilde posa barındırır. Bağırsakta kolayca sindirilmeyen lifli gıdalar uzun süre tokluk sağlaması açısından faydalı olacaktır.

Şeker ve Tuzu Azaltın

Vücudun şekere ve tuza ihtiyacı vardır. Ancak tuz ve şeker kullanımı abartıldığında çeşitli hastalıklara davetiye çıkarılmaktadır. Şeker ve tuza olan ihtiyaç meyve ve sebzelerden doğal olarak karşılanabilmektedir. Bu nedenle mümkün olduğunca ekstra şeker ve tuz kullanımını abartmamaya özen gösterilmelidir.

Spor Yapın                                  

Sağlıklı beslenme için dikkat edilecekler arasında spor ve egzersize de mutlaka yer verilmelidir. Alınan besinlerin sindirilmesi, vücudun dengeli çalışması ve psikolojik açıdan da sağlıklı bir yaşam için sporu hayatınızın en önemli aktivitesi haline getirin.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ!

YORUM YAP

E-Posta Yayınlanmayacaktır.