Diyette En Sık Yapılan Hatalar

4 Şubat 2019
glsm
505 kez görüntülendi

Diyette En Sık Yapılan Hatalar

Fit ve kusursuz bir vücuda sahip olmayı kim istemez ki? Fazla kilolar son yıllarda birçok kişinin en sık yaşadığı sağlık problemlerinin başında geliyor. Öyle ki obezite nedeniyle çoğu kişi çareyi diyetisyenlerin kapısını çalmakta buluyor. Hatta birçok kişi diyetisyene dahi uğramadan kendine diyet programı oluşturuyor. Kendi çözümleri ile zayıflamaya karar verenlerin yaptıkları hatalar ise dur durak bilmiyor. Sizlere bu yazımda diyette yapılan hatalar konusunda bilgilere yer vereceğim. Siz de kendi diyetinizin mimarı olmayı seçenlerdenseniz bu hatalardan uzak durmanızda fayda var.

Sık yapılan diyet hatalarına geçmeden önce sizleri şok diyetler konusunda uyarmak istiyorum. İnternet üzerinden araştırıp bulduğunuz şok diyetler ile zayıflamaya çalışmanız büyük hata. Evet belki birkaç günde istediğiniz 3-5 kilodan kurtulmanız mümkün olabilir. Ancak bu kiloların fazlasıyla geri döneceğinden ve vücudunuzdaki çeşitli organlara zarar verebileceğinizden de şüpheniz olmasın. Şok diyetler ile verilmeye çalışılan hızlı kilolar yağ olarak değil vücuttan kas ve su kaybı olarak yaşanmaktadır. Bu da aslında kilo vermek değil, bir nevi vücudu tahribata uğratmaktır. Mümkün olduğunca diyet yapmayı yaşam tarzı haline getirmeli ve uzun bir vadeye yayarak vücudunuzu sarsmamalısınız.

En Sık Yapılan 7 Diyet Hatası

Aç Kalmak

Hızlı kilo vermek isteyenlerin en fazla düştüğü hata aç kalmaktır. Öğünleri atlamak ya da aç kalmak metabolizmanın yavaşlamasına neden olacaktır. Metabolizma öğünlerden sonra enerji harcamak için harekete geçer. Öğün atladığınızda ya da aç kaldığınızda metabolizmanın çalışmasını yavaşlatarak daha fazla kilo almaya neden olursunuz.

Ekmek Tüketimini Bırakmak

Diyetlerde aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınmak gerekir. Çoğu kişi tam da bu noktada ekmeği hayatından çıkarmaktadır. Ekmekle birlikte karbonhidrat içeren tüm besinleri hayatınızdan çıkardığınızda vücuttan kas kaybı yaşanacaktır. Beyaz ekmek yerine çavdar ekmeği tüketmenizi öneririm.

Düşük Kalorili Beslenmek

Her bireyin vücut endeksine uygun olarak alması gereken bir kalori miktarı vardır. Diyete başlarken yapılan ilk şey kalori miktarını en aza indirmektir. Özellikle sadece lifli gıdalar ya da diyet ürünler tüketmek en sık yapılan diyet hataları arasında yer alır. Tek tip ve düşük kalorili beslenme yerine vücudunuzun ihtiyacı olan her besinden yeterli miktarda almanızda fayda vardır.

Sürekli Tartılmak

Her gün tartıya çıkıp ‘’Acaba bu gün kaç kalori vermişim’’ düşüncesine kapılanlardansanız büyük hata yapmaktasınız. Bazı günlerde beslenme tarzınızdan ya da vücutta oluşabilecek ödem gibi sorunlardan dolayı kilo kaybı yaşanmamış olabilir. Tartıda kilo vermediğinizi görmek ya da kalori aldığınızı görmek motivasyonunuzu düşürebilir.

Yağ Kullanmamak

Vücut fonksiyonlarının düzenli şekilde işlevini yerine getirmesi için yağlara da ihtiyaç vardır. Yağsız beslenmek ve yemeklere hiç yağ kullanmamak metabolizmayı yavaşlatan sebeplerdendir. Diyet yaparken hiç yağ kullanmamak yerine doğal zeytinyağını tercih edebilirsiniz.

Su Tüketmemek

Ödem yapıyor düşüncesi ile su tüketmemek sık yapılan diyet hataları arasında yer alır. Vücutta biriken fazla yağın ve ödemin dışarı atılması için su tüketimi temel gereksinimdir. Diyet yaparken günde en az 1,5 litre su tüketimini alışkanlık haline getirmelisiniz.

Pes Etmek

Diyet yaparken kısa sürede pes etmek çoğu kişinin en sık yaptığı hatadır. Birkaç hafta içerisinde kilo vermek ve hayal edilen görünüme ulaşılmak istenir. Ancak diyet sırasında vücut birkaç haftada sürece alışmaktadır. Özellikle ilk 3 hafta vücudun değişim süreci olduğu için sabretmeyi bilmek gerekir.

Kilo vermek ve hedefe ulaşmak istiyorsanız kesinlikle diyet hataları konusunda bilinçli olmalısınız. Sık yapılan diyet hatalarından uzak durarak diyeti yaşam tarzınız haline getirmenizi tavsiye ederim.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ!
 1. Kenar Yazarı dedi ki:

  Diyeti yapmaya başlayanlar genelde bir heyecanla kendilerine program yapıyorlar. Sanki hiçbir şey yemesinler çok kısa sürede istedikleri kiloya gelebileceklerini sanıyorlar. bir taraftan kilolarını vererek sağlıklarına kavuşmayı hedeflerken diğer taraftan unuttukları bir şey var ki o da sağlıksız zayıflama teknikleri yüzünden sağlıklarından oluyorlar. Bu yüzden profesyonel bir diyetisyene gidilip yardım istenilmesi gerekmektedir. Aksi halde hiçbir şey yemeden ya da günlük ihtiyaçlarımızın altında gıda tüketimi yaparak ancak sağlığımız da oluruz onu unutmamamız gerekir.
  Güzel bir yazıyı blogunuza taşımış ınız. Teşekkür ederim.

  1. glsm dedi ki:

   Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim..
   Maalesef diyet konusunda birçok birey çoğunlukla yanlış algılara kapılmakta.
   Bir anda yemeden içmeden kesilmenin diyet olduğunu düşünmek en büyük hata olmakla birlikte, sağlık açısından kalıcı hasarlara yol açabilmektedir.

YORUM YAP

E-Posta Yayınlanmayacaktır.