Pelin’in Kırkı Çıktı

27 Ocak 2019
glsm
294 kez görüntülendi

Pelin’in Kırkı Çıktı

Birbirinden uykusuz ve yorgun geçen kırk gün ile karşınızdayız. Pelin’imin kırkı çıktı maşallah. Hala olarak hayatımın en güzel tecrübelerini, bebekle geçen uykusuz günleri ve kırk günde geçen birçok tecrübeyi yaşadım. Kırkı çıkan Pelin’imizi 40 taş ve çeşitli otlar toplayarak kırklama merasimimizi gerçekleştirdik. Bizim gelenek ve göreneklerimizde böyle bir şey varmış. Kaldı ki kırk gün bebeği ve annesini hastane dışında hiçbir yere götürmedik. 40’ı çıkan bebeğimizin kırklama banyosu için annesi ve bebeğe 40 taşa okunan dualarla ve kızıl kabuk ile özel su hazırladık.

Bebek Kırklama Nasıl Yapılır?

Bebek kırkı bebeğin kırkıncı gününü doldurması için yapılan bir uygulamadır. Anadolu’nun birçok yöresinde yapılan bu geleneğin bebekteki hastalıkları önleme, kırk günlük nazarı çıkarma ve bebeğin kokmasını önlemek için yapılan bir işlemdir. Her yörede farklı şekilde yapılan bu uygulamayı ben yaptığımız hali ile anlatacağım. Elbette ki herkesin adeti farklı ve kendine göre bir bildiği vardır. Annem tarafından yapılan kırklama işleminin detaylarından bahsedeceğim.

Kırklama suyu için kullandığımız malzemeler

  • 1 kova su (Çocuğun ve annenin banyosundan sonra kullanılacak)
  • 40 tane ufak boyutta taş ( Her bir taşa Fatiha, İhlas ve isteğe göre nazar duaları okunabilir)
  • Kızıl kabuk (Çam ağacının gövdesinden aldık. Bunu iyice kaynatarak suyu süzüldü)
  • Tesbih (Tesbihi yıkayarak yine 1 tesbih dua ile okunup suya atıldı.

Tüm malzemeler kovaya eklenerek kırklama suyu hazırlandı. Bunun öncesinde annem bebeği ikinci kez tuzlama işleminden geçirdi. Bebeğimizi eve getirdiğimizde 3. gün ballama ve tuzlamasını yapmıştık. Ancak o süreçte bebeğin huzursuzluğu fazla olduğu için çok bekletememiştik. Bu nedenle kırklamadan önce bal, tuz ve şeker karışımını bebeğin her yerine sürüp 3 saat kadar beklettik. Ardından bebeğin banyosunu yaptırıp hazırlanan sudan dualarla 40 kez bebeğe dökülerek bebek kırklama merasimini gerçekleştirdik. Aynı sudan annesine de banyo sonrasında kırklama yapıldı. Aslında kırklamanın amacı loğusa kadının kırkını çıkardığı için temizlenme imiş.

Hayırlısı ile telaşlı, zorlu, heyecanlı ve bir o kadar da tecrübe dolu 40 günü geride bıraktık. Pelin özellikle 2 gündür oldukça uysal ve artık dünyaya alıştı denilebilir. Çünkü öncesinde neredeyse her gün bir sorun yaşanıyordu. Hatta biriciğim iki gündür gülmelere de doyamaz oldu. Bebek kırklaması konusunda tekrardan belirtmeliyim ki her yörenin uygulaması farklıdır. Biz büyüklerimize ve çevremizdeki bilenlere danışarak, özellikle de annemizin bizlere yapmış olduğu kırklama uygulamasını gerçekleştirdik. Sizler de bebeğinize kendi bildiğinizi ve öğrendiğinizi uygulayarak geride bıraktığınız kırk günü bu şekilde atlatabilirsiniz.

Şimdi sizleri kırkı çıkan Pelin’le tanıştırayım..

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ!

YORUM YAP

E-Posta Yayınlanmayacaktır.