Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

31 Ocak 2019
glsm
280 kez görüntülendi

Koltuk Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

İç mekan dekorasyonu için en önemli parça hiç kuşkusuz ki koltuklardır. Çoğumuz koltuk seçiminde konfor ve rahatlığı ön planda tutarken, çoğumuz içinse maddi ve manevi açıdan bazı hususlar ön planda tutulmaktadır. Koltuk seçerken hem zevkler, hem de bütçe işin içine girmektedir. Bununla birlikte koltuk seçilecek mekanın büyüklüğü, rengi ve dekorasyon tarzı da yapılacak seçimi etkilemektedir. Siz de gününüzün büyük bir kısmını üzerinde geçireceğiniz koltuklarınızı içinize sinecek şekilde tercih etmek isteyenlerdenseniz doğru yerdesiniz. Koltuk seçiminde dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç önerimiz var.

Köşe takımları, oturma grupları ve kanepe gibi farklı modelleri bulunan koltuklar üçlü, ikili, tekli ya da isteğe göre özel şekilde konsept halinde dizayn edilebilmektedir. Burada önemli olan nokta koltuk seçeceğiniz mekanın büyüklüğüdür. Oturma odanız ya da salonunuz için seçeceğiniz koltuğun gerek zevklerinizi, gerekse kullanım rahatlığını ön plana çıkarması önemlidir. Mekana küçük gelen koltuklar içeriyi bomboş göstereceği gibi, tüm mekanı kaplayan koltuklar da odayı dar ve basık gösterebilir. Bu tarz hatalı seçimlerden uzak durmanızı ve mümkün olduğunca kullanacağınız mekan için uygun büyüklükte koltuk seçmenizi tavsiye ederiz.

Koltuk Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Koltuk Modeli

Koltuk seçimine başlamadan önce aklınızda bakacağınız modellere karar verin. Kimi iç mekanlara 2’li ve tekli koltuk yeterli olurken, kimi mekanlarda U şeklinde mekanı çevreleyen koltuklar kullanmak gerekebiliyor. Hatta isteğe göre sadece 2’li koltuk ve sandalye ile dahi dekorasyon yapılabilir. Bu tamamen sizin zevklerinize, evde yaşayan kişi sayısına ve maddiyatınıza bağlıdır.

Koltuk Rengi

En fazla zorlanılan konulardan birisi de koltuk rengi seçimidir. Koltuk seçimi nasıl yapılmalı sorusuna doğru renk seçimi konusundaki önerilerimizle cevap verelim. Her sezon farklı renkler ön plana çıkmaktadır. Eğer sürekli koltuk yenilemeyi seven biriyseniz sezonun dekorasyon renklerini tercih edebilirsiniz. Ancak seçtiğiniz koltuğu uzun yıllar kullanmayı planlıyorsanız doğal tonlar tercih ederek kılıf kullanabilirsiniz. Bu sayede koltuğunuzu her sezon istediğiniz renkte değiştirme fırsatınız olacaktır.

Koltuk Malzemesi

Model ve renk bir yana kullanacağınız koltuğun rahatlığı belki de en önemlisi. Her ne kadar dekorasyon ürünlerinde görsellik ön planda olsa da, büyük mobilyaların seçiminde ürünün rahatlığı da önem taşımaktadır. Elbette ki rahat bir koltuk için kullanılan malzemenin kalitesi de önemlidir. Koltuğunuzu seçerken iskeleti, sünger ve kumaş kalitesi açısından doğru karar verin. Temizlik açısından, dayanıklılık ve esneklik açısından kullanılan malzemelerin kalitesine özen gösterin.

Evinizin en rahat ve en iç açıcı bölümlerini dekore ederken seçimlerinizi doğru yapmanız önemlidir. Özellikle de gün boyu üzerinde vakit geçireceğiniz koltuklarınızın uzun ömürlü ve kullanışlı olması için seçiminizi yapmadan önce araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Koltuk seçimi yaparken dikkat edilecekler konusunda sunduğumuz tavsiyeleri mutlaka göz önünde bulundurun.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ!

YORUM YAP

E-Posta Yayınlanmayacaktır.