Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

14 Aralık 2018
glsm
538 kez görüntülendi

Diyet Hakkında Bilinmesi Gerekenler ve Tavsiyeler

Fazla kilolar birçok kişinin ortak sağlık sorunları arasında yer alıyor. Düzensiz beslenme, hareketsiz yaşam tarzı, hastalıklar ve stres bu soruna neden olan temel etkenlerden sadece birkaçı. Özellikle günümüzde doğallıktan uzak besinlerin soframızda yer bulması obezitenin temel sebeplerinden oluyor. Erkek, kadın demeksizin kilo problemi yaşayanların en çok başvurduğu yöntem olan diyet son yıllarda en popüler sağlık konularından biridir. Öyle ki diyetisyenlerin de bu konuda desteğe ihtiyaç duyanlar için faydası büyük. Sizlere bu yazımızda diyet hakkında bilinmesi gerekenler konusunda faydalı birkaç bilgiye yer vereceğiz. Öneri ve tavsiyelere geçmeden önce sağlıklı bir yaşam için diyeti amaca ulaşmaya yönelik kısa süreli bir faaliyet gibi değil, uzun bir yaşam için temel alışkanlık olarak görmenizde yarar ver. Diyet kişinin yaşam tarzı olduğunda fayda sağlayan bir yöntemdir.Aksi halde birkaç ay diyet uygulayıp bırakmak geçici çözüm olacak, sonrasında aynı sorunun kaldığı yerden devam etme olasılığı gibi bir risk oluşacaktır.

Diyet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zayıflama konusunda ani kararlar almak doğru değildir. Uzun sürede biriken kilolardan birkaç ayda kurtulma hevesi ile uygulanan şok diyetler en zararlı yöntemlerdendir. Diyete başlamadan önce vücudunuzu tanımak ve kilo probleminizin nedenleri hakkında doğru teşhisler yapmak önemlidir. Bu konuda sizlere önerimiz 5-10 kiloya kadar kendi yöntemlerinize başvurmak, 10 kilonun üzerinde bir sorun yaşıyorsanız da uzmanlardan destek almak. Her iki durumda da diyete başlamadan önce detaylı bir kan testi yaptırarak kilo almanıza neden olan hastalıklar olup olmadığını araştırmanızda fayda var.

Diyet İçin Tavsiyeler

Diyet için dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Düzenli beslenme kadar düzenli bir yaşam tarzı da önemlidir. Uyku düzeninize ve sosyal yaşantınıza dikkat etmeniz gerekir.Günlük olarak en az 6-8 saat uyumaya özen gösterin.
  • Diyet süresince porsiyonlarınızı küçük tutmaya çalışın. Kendinize küçük porsiyonlar belirleyip genellikle aynı tabakları kullanın.
  • Diyetin etkisini artırmak ve uzun yıllar daha sağlıklı yaşamak için spor yapın. Günlük olarak en az 30 dakika açık hava yürüyüşü yapmak tüm vücudunuz için faydalı olacaktır.
  • Tuz ve şeker kullanımını minimuma indirmeniz gerekir. Aşırı tuzlu ya da şekerli besinleri tüketmekten uzak durmanız diyet aşamasında önemlidir.
  • Zayıflamaya yardımcı çay tarifleri ile takviye destek sağlayabilirsiniz. Ancak bu konuda da abartmamanızda fayda var. Günde 2 fincan tüketmeniz yeterli olacaktır.
  • Dengeli bir beslenme programı hazırlayarak öğünlerinizde tüm gıda gruplarına yer vermeye çalışın.
  • Kilo vermek ve vücudu korumak için en önemli konu bol su tüketimidir. Günde en az 1,5 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Su içmek için susamayı beklemeyin.

Diyette dikkat edilmesi gerekenler hakkında sunduğumuz önerileri dikkate alarak kilo probleminize ileri dönük çözüm bulabilirsiniz. Bu konuda son olarak vücudunuzun ihtiyacı olan kalori miktarını hesaplamanız ve günlük diyet planınızı buna göre hazırlamanızı da tavsiye ederiz.

SOSYAL MEDYA'DA PAYLAŞ!

YORUM YAP

E-Posta Yayınlanmayacaktır.